KWHA

NAME:   Ayotunde Olaitan Oyeniyi (JP)
L.G.A:   Irepodun
WARD:  Oro II
STATE:  Kwara
DATE OF BIRTH: 26th January, 1956
HOME TOWN: Iludun Oro
PLACE OF BIRTH: Iludun Oro
POSITION: Clerk to the House/ Permanent Secretary
QUALIFICATION WITH DATES:
          • Bachelor of Science (Economics) - 1979
          • School of Basic Studies Certificate - 1976
          • West African School Certificate - 1974
          • First School Leaving Certificate - 1969
INSTITUTIONS ATTENDED WITH DATES:
• Ahmadu Bello University, Zaria - 1979
• School of Basic Studies, ABU, Zaria - 1976
• Kano Educational Development Centre, Kano - 1974
• Baptist Primary School, Kano - 1969
WORKING EXPERIENCE:
• Planning Officer Grade II - Oct. 1980-1982
• Planning Officer Grade I - Nov. 1982-1985
• Zonal Planning Officer (in charge of Borgu, Edu) Moro and Ifelodun L.G.As) GL. 09 - May, 1981-Feb. 1984
• Senior Planning Officer GL. 10 - Nov. 1985-1989
• Principal Planning Officer GL. 12 - Jan. 1989-June, 1991
• Asst. Chief Planning Officer GL. 13 - July 1991-June 1994
• Chief Planning Officer GL. 14 - July 1994-June 1998 • Assistant Director (Planning, Research and Statistics) GL.15 - July, 1998-to Date
• Dep. Director (PRS)
• State Director of Planning GL. 16 - 2006
• Director GL. 17 - -
• Permanent Secretary, Min. of Agric & Nat. Res. - 2009
• Clerk to the House/Permanent Secretary - 2011 to Date
TRAINING, WORKSHOPS AND CONFERENCE
• UNDP/NPC Workshop on Management of Development NIR/91/009 28th October to 15th November, 1996, ARMTI, Idofin, Via Ilorin, Kwara State.
• UNDP/NPC Workshop on Training of Trainers for the Aid Management Programme.
• Management of Development Course and Project Formulation, Feasibility Studies and Appraisal Course. (NIRR/91/009 6th to 10th October, 1997, Minna, Niger State).
• State UNICEF Focal Officer (2006-2009)
• Facilitator for the UNDP/NPC Workshop on Aid Management in Management of Management of Development Course and Project Formulation Feasibility Studies and Appraisal Course NIR/9/009 in collaboration with the State Planning Commission, Ilorin Kwara State, March 1998)
• Seminar on Improved Data Collection Techniques Processing and Analysis for middle and senior Statistical Staff of State Ministries 10-14th November, 1997.
• State SEEDS Coordinator (2006,2007,2008)
• Member, Conditional Grants Project Oversight Committee (2008,2009)
• Delegate to Annual National Council on Agriculture, (2009,2010)
• Chairman, State fedama Coordination Committee 2009, 2010,2011.
• Delegate to Annual National Council on Information. 2004, 2015.
• Numerous induction and orientation Programmes and IPSAS Workshops for Hon. Members (2012, 2013, 2014 and 2015)
SOME SOCIO-ECONOMIC AND COMMUNITY DEVELOPMENT EFFORT
• Chairman, Iludun Oro Day Planning Committee - 2004 to 2009
• Secretary, Iludun Oro Central Council, Ilorin Branch - 1991-2002
• Secretary, David Folayan Memorial Library, Iludun Oro - 1987-2002
• Secretary, Peace Committee (St. James Anglican Church, Iludun Oro) (2002)
• Member, Iludun Oro Central Council, Ilorin Branch (1981 to date)
• Member, Iludun Oro development Association (2003 to date)
• Member, Oro Descendants Union (ODU – 2004 to date).
• President/Member, Klob Authentik of Iludun 1979 to date.
• Member, Steering Committee on Establishment of Iludun Oro Community Bank Ltd 1993 (Now Iludun Oro Micro Finance Bank Ltd)
SOME POSITIONS OF RESPONSIBILITIES HELD
Member, Board of Directors, Kwara State Broadcasting Corporation (Radio Kwara) (2004 to 2006)
Secretary, Ministerial Budget Committee (Min. of Information) (1984 to 1986)
Secretary, Ministerial Tenders Board (Min. of Information) (1984 to 1986)
Chairman, Ministerial Committee on Improvements to Revenue Generation (1991 to 2006)
Secretary, Panel of Inquiry into Kwara Printing and Publishing Corporation (1986)
Secretary, Task Force on Implementation of Priority Projects in Kwara State (Government House, Ilorin) (1987 to 1991)
Coordinator, Kwara TV Commercials (1995 to 1997)
Secretary, Interview Committee for the Management Positions at Kwara State Television Service (KWTV) Feb. 1997
Secretary, Kwara State TV Implementation Committee (1991-2004)
Schedule Officer, Preparation/documentation of Briefs/Memoranda going to the executive Governor of Kwara State and the Kwara State Executive Council (1984 to 1986)
Member, State Programme Implementation Review Committee (SPIRC) of the National Statistics and Information System (NSIS) (1996)
Member, Kwara state Library Board (1992/93)
Secretary, Interview Committee on Appointment of Director of Sports (April, 1999)
Focal Officer, Preparation of draft Information Sector report on KWARASEEDS
Secretary, Kwara State Council on Information (2004)